Opinel

opinel

Zakladateľ spoločnosti Opinel, Joseph Opinel už ako 18 ročný začal pracovať v kováčskej dielni svojho otca. Už od detstva obdivoval stroje, inovatívne technológie, výrobné procesy a rozhodol sa vymyslieť predmet, ktorý by mohol vyrábať pomocou modernej techniky. Aj napriek odporu svojho otca, ktorý bol zástancom tradičných remesiel, strávil všetok svoj voľný čas vymýšľaním a vyrábaním malého vreckového noža s rafinovaným tvarom. Chcel vyrobiť nôž, ktorý by bol rôzne veľký a vhodný pre rôzne veľkosti rúk. V roku 1897 vyrobil 12 rôznych veľkostí toho istého noža a očísloval ich od 1 do 12. Tie sa vyrábajú dodnes okrem nožov č. 1 a 11, ktorých výroba skončila v roku 1935. V súčasnej dobe najmenší nôž OPINEL je č.2 a jeho čepeľ meria 3,5cm a najväčší nôž č.12 má 12cm dlhú čepeľ. V 70.rokoch 20.storočia vyrobil Opinel obrí nôž, ktorý mal slúžiť ako reklamný predmet. Ten označil č.13 a čepeľ mal dlhú 22cm. Celkovo nôž meral 50cm a maloobchodníci začali tento model aj predávať.

Joseph Opinel zaznamenal už na začiatku výroby obrovský obchodný úspech, a tak v roku 1901 odišiel z kováčskej dielni svojho otca a postavil si vlastnú továreň v jej blízkosti v meste Gevoudaz. Postavil si vlastnú hydraulickú turbínu, aby mohol zjednodušiť a zrýchliť výrobný proces.

Ale čoskoro si uvedomil, že ak by chcel rozvinúť svoje podnikanie musí si postaviť továreň pri železnici. V roku 1915 našiel na okraji mesta Chambéry, v Cognin starú garbiareň s vlastným vodopádom, ktorú zrekonštruoval a stroje zo starej továrne presťahoval. V tých časoch mu začali vo firme pomáhať aj jeho dvaja synovia, Marcel a Leon, a značka Opinel zaznamenala svoj priemyselný a obchodný rozvoj.

V roku 1926 zachvátil továreň požiar, ktorý zničil celú budovu. V roku 1927 postavila rodina novú modernú továreň v meste Chambéry. O 23 rokov neskôr, v roku 1950 začal vo firme pracovať Marcelov syn Maurice. V tom čase továreň zamestnávala viac ako 50 ľudí.

Nôž Opinel pozostával zo štyroch častí: čepele, rukoväti, obruče a nitu. Kovová obruč slúžila v tom čase na pevné spojenie čepele s rukoväťou. V roku 1955 Marcel Opinel vylepšil bezpečnosť noža a vynašiel systém Virobloc. Bol to vlastne rotujúci zámok, posuvná obruč, ktorá sa posúvala na drážku a čepeľ sa tak v jej otvorenej polohe zaistila. Spočiatku bol tento systém použitý len pri niektorých modeloch nožov. V 90.rokoch 20.storočia však tento systém spoločnosť zdokonalila a od roku 2000 sa s ním vyrábajú všetky modely nožov značky Opinel.

Nože Opinel sú obľúbené hlavne pre ich dizajn a funkčnosť. Ich dizajn je nemenný už od ich vzniku, pred viac ako 100 rokmi. Neodmysliteľnou súčasťou ich produktov je aj emblém na ich nožoch „koruna a ruka s požehnaním“. Tradícia emblémov na nožoch vznikla už v roku 1565, keď francúzsky kráľ Karol IX uložil každému majstrovi nožiarovi povinnosť označiť svoj tovar emblémom, aby sa tak zaručil za ich pôvod a kvalitu. Túto tradíciu nasledoval aj Joseph Opinel, ktorý svoje výrobky takto značí už od roku 1909. Ruka s požehnaním sa objavovala na zbraniach, ktoré vyrábali v neďalekom meste Saint-Jean-de Maurienne a Joseph k tomuto znaku pridal ešte korunu ako pripomienku, že provincia Savoie bola vojvodstvom. Tak sa zrodil emblém spoločnosti Opinel.

Nôž, ktorý bol pôvodne určený a vyrobený pre priateľov Josepha Opinela, ktorý bol funkčný, skladný a lacný s nadčasovým dizajnom prežil dve svetové vojny a ekonomické krízy.

V súčasnosti je nôž vyrábaný z uhlíkovej alebo nerezovej ocele 12C27, ktoré sú odlíšené nápismi. Rukoväť sa vyrába z bukového dreva a pri limitovaných edíciách sa vyrába z palisandru, olivového dreva alebo slonoviny, a sú ošetrené bezfarebným lakom, čím sa predlžuje ich životnosť a zachováva sa ich prírodný vzhľad.

Produkty Opinel nájdete v týchto kategóriách: nože Opinelzatváracie noževreckové nože

Oficiálna stránka výrobcu: www.opinel.com

polovnicka-obuv-gumena-neopren-jack-pyke-neo-wellingtonske-evo-polovnictvo-terem-eshop

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

0484 125 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Môžete nám dôverovať

terem saec

 ochranne-rusko-na-tvar-a-nos

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info