Späť

M16 5.56mm

Počet zobrazení: 1220

M 16

M16 5.56mm

Kaliber

5.56x45mm

Kapacita zásobníka

20 / 30 nábojov

Spúšťový mechanizmus

-

Rýchlosť náboja na ústí zbrane

945 m/s

Celková dĺžka

986 - 1006 mm

Dĺžka hlavne

508 mm / polygónna 6-drážková

Celková šírka

-

Celková výška

-

Zámerná dĺžka / mieridlá

500 mm / nastaviteľné kovové dioptrické

Váha s prázdnym zásobníkom

2890 -3770 g

Útočná puška americkej spoločnosti Colt M16 s kalibrom 5.56x45mm sa začala vyrábať v roku 1964 pre americkú armádu, ktorá požadovala veľmi ľahkú útočnú zbraň s ergonomickým dizajnom, ktorá by konkurovala ruskej zbrani AK-47. Konštrukčne bola vyvinutá spoločnosťou Armalite pod názvom AR-15 a navrhli ju Eugene Stoner a L.James Sullivan už v roku 1956. Tento model mal však veľa konštrukčných nedostatkov, ktoré sa postupne odstránili a táto zbraň sa považuje za jednu z najlepších útočných pušiek vo svete, najmä pre svoju presnosť a ergonómiu.

M16 je ľahká útočná puška s veľmi symetrický dizajnom, ktorej váha je redukovaná plynovým mechanizmom s priamym nárazom, ktorý na prenos pohybu nepoužíva žiadne mechanické súčasti, ale využíva vysoko stlačený plyn. Tento priamočiary mechanizmus má spätnú pružinu umiestnenú priamo za záverom vo vnútri pažby a slúži aj ako tlmič spätného nárazu. Tento mechanizmus si však vyžaduje časté čistenie a mazanie zbrane a nie je možné použiť sklopnú pažbu. V pevnej pažbe môže byť namontovaná teleskopická vložka a dnešné zbrane majú v jej vnútri priestor aj pre čistiace a mazacie prostriedky.

Keďže je pažba umiestnená v jednej osi s hlavňou zvýšuje sa tým aj presnosť zbrane. Samotná hlaveň bola pôvodne 4-drážková, ale neskôr ju modifikovali a nahradili silnejšou a odolnejšou 6-drážkovou hlavňou, ktorá sa pri dlhšom strieľaní zahrieva pomalšie.

Na ľavej strane nad pištoľovou pažbou je umiestnená kombinovaná poistka, ktorá má tri polohy: istiacu, dávkovanú streľbu a plne automatickú streľbu. Niektoré modely majú streľbu dávkou obmedzenú na tri rany z dôvodu šetrenia munície, ktorá vznikla na základe skúseností z boja, že dávka troch rán má dostatočný zastavovací účinok.

Najvýraznejším ergonomickým prvkom je držiak na prenášanie zbrane, ktorý je umiestnený na hornej časti puzdra záveru. V jeho zadnej časti sú umiestnené kovové nastaviteľné zadné mieridlá dioptrického typu, ktoré sú od osi hlavne vzdialené cca 63,5mm. Tento prirodzený problém s paralaxom je konštrukčne vyriešený tak, že mieridlá majú v súčasnosti dve nastavovacie polohy, a to: od 0-300metrov a od 300-800m. Predné mieridlá je možné tiež výškovo nastavovať a majú trítiový bod, ktorý žiari v tme.

Zásobník bol pôvodne navrhnutý na 20 rán, ale od roku 1967 sa začal vyrábať s kapacitou 30 rán. Ako taký sa vyrába z ľahkého lisovaného hliníka s dĺžkou 18cm, alebo sú novšie plastové alebo kovové s dĺžkou 19,2cm. 

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

0484 125 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Môžete nám dôverovať

terem saec

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info