Späť

Vzor 58 - VZ 58 7.62 SA

Počet zobrazení: 4076

Samopal VZ 58

Vzor 58 - VZ 58 7.62 SA

Kaliber

7.62x39mm

Kapacita zásobníka

30 nábojov

Spúšťový mechanizmus

-

Rýchlosť náboja na ústí zbrane

705 m/s

Celková dĺžka

845 mm

Dĺžka hlavne

390 mm / polygónna 4-drážková

Celková šírka

59 mm

Celková výška

170 mm

Zámerná dĺžka / mieridlá

355 mm

Váha s prázdnym zásobníkom

3100g

Útočná puška 7.62 Sa vz 58 sa začala vyrábať od roku 1958 v českej zbrojovke Uherský Brod a stala sa štandardnou výzbrojou československej armády . Jej konštruktérom bol Jiří Čermák a hoci vonkajškom pripomína Kalashnikov AK-47, jej vnútorné konštrukčné riešenie je úplne iné a originálne. Na rozdiel od útočných pušiek AK-47 alebo americkej M16, zbraň 7.62 Sa vz.58 nikdy nebola použitá v reálnom konflikte, takže z tohto hľadiska je ťažké posúdiť jej kvalitu.

7.62 Sa vz58 pracuje na princípe odoberania plynu z hlavne a môže strieľať jednotlivými ranami alebo dávkou. Nad hlavňou má umiestnený plynovú komoru, kde je umiestnený piest s krátkym zdvihom a spätú pružinu. Konštrukcia záveru a jeho uzamykací mechanizmus je originálny. Zbraň strieľa vždy len z polohy uzamknutého záveru. Po výstrele odvedené plyny z hlavne pôsobia na plynový piest, ktorý ťukne do nosiča závorníku a ten sa posunie asi o 12mm. Tým sa zodvihne závora a záver sa odomkne. Táto činnosť trvá určitý dobu počas ktorej projektil opustí ústie hlavne, a tým poklesne aj tlak plynov v hlavni. Lineárny pohyb odomknutého záveru ho posúva smerom dozadu pričom z nábojovej komory vytiahne a vyhodí nábojnicu von zo zbrane. Na konci dráhy sa záver zastaví a do prednej polohy sa vracia pomocou predsuvnej pružiny, ktorá je umiestnené nad pružinou úderníku. Pri návrate záveru do prednej polohy závorník podá a zasunie nový náboj do nábojovej komory. Hlaveň uzamkne k nosiču závorníka a spolu pokračujú v pohybe smerom dopredu a zatlačia závoru do zámky v uzáverovom puzdre, čím sa záver zatvorí a uzamkne s hlavňou.

Systém spúšte je tiež konštrukčne zaujímavý. Je pomerne jednoduchý a má málo pohyblivých častí. Poistka je kombinovaná s prepínačom a má tri polohy: bezpečnú polohu, polohu pre jednoranovú streľbu a polohu pre plnoautomatickú streľbu.

Hlaveň je s polygónnym 4-drážkovým vývrtom, ktorý je pochrómovaný. Jej ústie má závit, kde je možné namontovať cvičný nadstavec, ktorý zvyšuje tlak plynov v hlavni, alebo iné nadstavce ako napr.tlmič. Predné mieridlá sú pevné a muška je naskrutkovaná do nalisované nosiča na hlavni. Zadné sú jednoduché, otvorené, nastaviteľné a umiestnené na puzdre záveru, ktoré je vyfrézované z odliatku. Pažba je buď z lisovanej drevitej hmoty alebo sklopná. Zásobník je vyrobený zo zliatiny hliníka a jeho plnenie je jednoduché. Zbraň je tiež vybavená záchytkou záveru, ktorá po vystrelení posledného náboja zadrží záver otvorený.

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

0484 125 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Môžete nám dôverovať

terem saec

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info