Preparačná sada na srnca

Hodnotenie produktu: 4.85/5 (13x)

Vaše hodnotenie:

Preparačná sada na srnca

Sada na preparovanie . Sada piatich nástrojov pre pohodlné opracovanie trofeje a jeden držiak na trofej. Nástroje z nerezovej ocele a všetko z jedného kusu materiálu.

69 € s DPH

Doba dodania Na objednávku

kontaktujte nás Tel. objednávky: 0903 477 007 od 09:30 do 17:00
vratenie Možnosť bezplatného vrátenia / výmeny tovaru do 14 dní - Garancia vrátenia peňazí
splatky Nákup na splátky 
postovne

Poštovné od 3,95€ -Zadarmo pri nákupe nad 150€

packeta-posta-dpd-polovnictvoterem

 

Sada na preparáciu

Ponúkame Vám preparátorskú sadu na srnčie trofeje s možnosťou použitia aj na iné trofeje. Sada piatich nástrojov pre pohodlné opracovanie trofeje a jeden držiak na trofej. Nástroje z nerezovej ocele a všetko z jedného kusu materiálu.

Ulovili sme srnca a chceli by sme mať naveky pamiatku na úspešné poľovanie? Môžeme si teda zhotoviť trofej z vyvarenej srnčej hlavy s parožím. Na to existuje veľa postupov preparácie, ktoré sa zakladajú na individuálnych skúsenostiach, a tu sa môžeme zoznámiť s tým najpraktickejším z nich, ktorý nám zaručí kvalitný výsledok bez zložitých alchymistických kúziel. Na začiatku oddelíme z uloveného zvieraťa hlavu a stiahneme kožu, napokon vylúpneme očné bulvy a odrežeme masť a svalovinu a z hlavy vyberieme mozog. Očistenú lebku dôkladne opláchneme prúdom vody zvonku aj zvnútra, aby boli odstránené čo najlepšie zvyšky organických nečistôt, najmä z dutín. Ďalej vložíme lebku do vody (do hrnca s vodou), tak aby bola ponorená celá až po ruže parožia. V tejto odmáčacej kúpeli necháme lebku ležať 48 hodín, v priebehu ktorých vodu aspoň jedenkrát vymeníme, aby sa lebka dobe odkrvila. Napokon nasleduje fáza tepelného opracovania teda ovarenia. Lebku vložíme do primerane veľkej nádoby a opäť zalejeme čistou vodou až po ruže. Vodu privedieme do mierneho varu a počas neho zbierame z povrchu nečistoty a mastnotu, a keď treba, dolievame čistú vodu. Lebku varíme najmenej 40 minút – pokiaľ ide o mladý kus (do 2 rokov), pokiaľ lebka pochádza zo staršieho zvieraťa, potom čas varu primerane predĺžime. Dobre uvarená lebka sa rozozná podľa prasknutej okostice na čele a očniciach. Pozor, lebku nesmieme prevariť, aby z nej nevypadli zuby, alebo aby sa inak nedeformovala. Vhodné je po výmene prvej vody, ak je veľmi znečistená doplniť do ďalšej vody bieliaci prací prach, ktorý lebku odmastí a mierne vybieli. Potom ju necháme schladnúť a najlepšie tak, že ju ponoríme do nádoby so studenou vodou, ktorú najmenej jedenkrát vymeníme, aby chladenie bolo čo najefektívnejšie. Ochladením sa zamedzí opätovné vsiaknutie masti do kostnej hmoty a zvyšné čiastočky masti sa vyzrážajú do malých hrudiek. Keby sme lebku ochladili nedostatočne, čoskoro by ožltla a reziduálna masť by sa prejavila vznikom škvŕn na povrchu kostí. Schladnutú lebku napokon ešte očistíme od posledných zvyškov mäkkých tkanín a chrupaviek, ktoré na nej zostali a u mladého zvieraťa nezabudneme na nosnú časť. Zabudnutá chrupavka priťahuje neskoršie mole. Nakoniec nasleduje finálna odmasťovacia kúpeľ v teplej vode (cca 70 °C), do ktorej prilejeme zopár kvapiek saponátu, najlepšie Jar. V nej ponecháme lebku máčať 40 minút, pričom udržujeme rovnakú teplotu vody. Napokon lebku umyjeme a mechanicky očistíme kefou a necháme oschnúť do druhého dňa. Oschnutú lebku ešte ošetríme opakovane bieliacim náterom desaťpercentného roztoku peroxidu vodíka (kysličníkom). Napokon ostáva takto spracovanú trofej pripevniť na vhodnú podložku a umiestniť ju tam, kde vynikne najlepšie.

Preparačná sada na srnca


Držiak

Odskrutkovaním prednej krídlovej matice oddelíme lišty v prednej časti držiaka a medzi ne zasunieme parožie, maticu zaskrutkujeme a tým pripevníme trofej k držiaku. Dotiahnutie matky uskutočníme tak, aby sa trofej nepohybovala, čiže nevypadla z držiaka počas procesu varenia. Povolením dvoch krídlových matiek na tele držiaka môžeme upraviť uhol ramena na čo najlepšie vloženie trofeje do hrnca. Po čiastočnej úprave uhla matky opäť dotiahneme tak, aby sa uhol nemenil, a jeho finálnu polohu zafixujeme, až kým pripevníme držiak k hrncu. Držiak pripevníme na hrniec tak, že odskrutkujeme maticu na upínacej časti držiaka a ten nasadíme na okraj hrnca a dotiahneme pevne, tak aby sa držiak ďalej nepohyboval. Napokon skorigujeme uhol a ponorenie trofeje do hrnca tak, aby sa spodný diel trofeje nedotýkal dna, lebo by mohla prihorieť.

 

Nástroj s klobúčikom - drgáčik

Po odrezaní hlavy musíme vybrať mäkkú tkáňu mozgu tak, že drgáčikom rozdrvíme mozog na kašovitú hmotu, ktorú napokon povyberáme, tak aby vnútri nič nezostalo. Drobné čiastočky môžme povyberať aj s pomocou tečúcej vody z kohútika.

 

Lopatka na očné bulvy

Lopatku vsuneme za očnú bulvu a krúžiacim pohybom oddelíme bulvu od lebky. Po vyňatí bulvy ďalej lopatkou vyškriabeme zvyšnú tkáň a masť, ktoré ostali vnútri po odstránení bulvy a nie sú žiadúce.

 

Kotvička

Kotvičku použijeme na odstránenie mozgovej blany, ktorá zostane po vyňatí mozgu, tak, že oblúčikom kotvičky odstránime blanu, namotáme ju na kotvičku a vytiahneme von. Ďalej kotvičku používame na odstránenie mäkkých tkáň a podobne.

 

Nôž so škrabkou

Nôž používame na oškieranie zvyškov mäsa, šlách a blán z povrchu lebky a čeľusti, na očistenie ruží od zvyškov srsti a na celkové očistenie trofeje. Tento nástroj môžme podľa potreby ostriť pomocou bežnej brúsky.

 

Háčik

Háčik slúži na dočistenie, odstránenie tých najmenších zvyškov tkanín na trofeji, zo všetkých otvorov v lebke, chrupaviek a blán podľa potreby. Tento nástroj je pomocným nástrojom celej sady.

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Odporúčame aj

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

+421 48 41 25 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie