Akú vzduchovku

Potrebujete pomoc s výberom vzduchovky? Čítajte ďalej...

Potrebujete pomoc s výberom vzduchovky? Čítajte ďalej...

Ako vybrať vzduchovú zbraň

 

Rozhodnúť sa o výbere tej správnej vzduchovej zbrane môže byť v dnešnej dobe naozaj náročná úloha. Na trhu existuje veľké množstvo vzduchových zbraní, z ktorých si môžete vyberať, kvôli čomu môže byť nováčik medzi zbraňami veľmi rýchlo zmätený. Zákazníci nám každý deň hovoria, že prechádzanie ponúk všetkých výrobcov, stránok predajcov, obrázkov a recenzií jednotlivých zbraní či čítanie príspevkov na internetových fórach môže spôsobiť potenciálnemu kupcovi bolesti hlavy spôsobené nadmerným množstvom informácií. Nakoniec sa môže stať to, že po prejdení všetkých materiálov môže byť zákazník ešte viac zmätený, ako tomu bolo pred začatím skúmania všetkých možností. V skutočnosti však výber tej správnej vzduchovky vôbec nemusí byť náročný. Aby sme pre vás tento proces uľahčili, pripravili sme zopár základných, no veľmi dôležitých otázok, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa o výbere zbrane pre vaše potreby. Začnite odpovedaním na nasledujúce otázky:

Majitelia vzduchových zbraní ich väčšinou používajú na streľbu na rôzne objekty, streľbu na terče, hubenie škodcov či lov, preto je prvá otázka nasledujúca.

 

1) Na aké účely chcete svoju vzduchovku používať?

Vo viacerých prípadoch bude odpoveďou na túto otázku kombinácia rôznych použití. Iba sa uistite, že viete, na čo chcete svoju zbraň používať. Napríklad, ak chcete zbraň na viacero použití, bolo by dobré stanoviť, koľko percent streľby bude vykonávanej na jednotlivé účely. Veľmi častým použitím vzduchovej zbrane je 50% streľby na terč a 50% hubenia škodcov. Vedieť odpovedať na túto otázku je dôležité, pretože každá vzduchovka je navrhnutá a vyrobená tak, aby spĺňala špecifické požiadavky určitej časti trhu. Niektoré sú určené na strieľanie vo všeobecnosti, zatiaľ čo iné vzduchové zbrane sú určené pre špecifickejší účel, ako napríklad lov či súťažnú streľbu na terč. Na určitej úrovni je pravdivé, že každá vzduchovka môže byť použitá na akýkoľvek z týchto účelov, no skúsení strelci vedia, že je vždy lepšie kúpiť si vzduchovú zbraň navrhnutú pre vaše účely. Je možné použiť loveckú pušku so silou magnum na streľbu na rôzne objekty alebo na terče, no v skutočnosti je zbraň so strednou silou na tento účel vhodnejšia.

Najdôležitejšia otázka sa týka vzdialenosti, pretože vzdialenosť, do ktorej chcete efektívne dostreliť ovplyvní požadovanú úroveň sily zbrane. Druhá otázka je teda nasledujúca.

2) Na akú diaľku budete strieľať?

Väčšina vzduchoviek patrí do jednej z týchto štyroch kategórií: slabé, stredne silné, silné (magnum) a super-magnum. Kategórie magnum a super-magnum (špeciálne pušky) budeme väčšinou kombinovať do jednej kategórie s názvom silné či magnum. Vo všeobecnosti sú slabé a stredne silné zbrane skvelé pre streľbu na rôzne objekty, streľbu na terč a na mierne ničenie škodcov na vzdialenosť do približne 30 metrov. Pri tejto vzdialenosti sú slabšie zbrane vo svojej koži. Samozrejme môžete strieľať aj na objekty vo väčšej vzdialenosti, no tieto zbrane budú fungovať najlepšie práve do tridsiatich metrov. Stredne silné zbrane rozšíria váš dostrel na približne 45 metrov, magnum zbrane na približne 60 metrov a super-magnum vzduchovky na 70 až 75 metrov. Vďaka týmto rozdielom môžete vidieť dôležitosť predpokladanej vzdialenosti streľby, pretože si vďaka nej vyberiete vzduchovku tej správnej silovej kategórie.

Ak viete zodpovedať tieto dve otázky, ste na správnej ceste k nájdeniu tej správnej vzduchovky. Ak sa napríklad chystáte s vašou zbraňou hubiť škodcov do vzdialenosti 35 metrov, stredne silná vzduchovka bude vašim potrebám slúžiť dobre a poskytne dostatok sily, aby svoj účel poriadne naplnila. Ak však chcete strieľať na terče alebo loviť vo vzdialenostiach okolo 60 metrov, najlepšie urobíte, ak si vyberiete zbraň kategórie magnum či super-magnum.

Existujú ďalšie faktory, ktoré by ste mali pri výbere vzduchovky zvážiť? Samozrejme, je ich celkom dosť a pokúsime sa vám niektoré z nich predostrieť. Aj keď sú všetky tieto faktory dôležité, stále sú až na druhom mieste za dvomi otázkami popísanými vyššie. Vždy si najprv vyberte zbraň pre správny účel a so správnou silovou kategóriou, a až potom sa pustite do vyhodnocovania týchto ďalších faktorov.

Širokú ponuku vzduchoviek nájdete aj u nás v eshope:

kupit vzduchovku

Ďalšie veci na zváženie predtým ako si vyberiete vzduchovku:

Typ zbrane – Keď máte odpoveď na otázky 1 a 2, potom sa môžete rozhodnúť, aký typ zbrane. Na výber máte pružinové vzduchovky, plynové vzduchovky či vzduchovky typu PCP nazývané aj vetrovky. Pružinové a plynové vzduchovky vyžadujú optiku pre vyššie zaťaženie, no na druhej strane k nim už nič ďalšie nepotrebujete. Nie je potrebné ďalšie príslušenstvo, ako je tomu pri vzduchovkách typu PCP. Na druhej strane sú vetrovky väčšinou silnejšie a môže sa na nich používať lacnejšia optika, pretože majú minimálny spätný ráz. Každá kategória má svoje silné a slabé stránky, ktoré môžete posúdiť a vybrať tú z nich, ktorá najlepšie spĺňa vaše požiadavky.

Dizajn a povrch vzduchovky – Tento aspekt zbrane je pre väčšinu strelcov dôležitý aj napriek tomu, že nemá so samotnou streľbou takmer nič spoločné. Dizajn a povrchová úprava zbrane však môže pre majiteľa vzduchovky predstavovať naozaj dôležitý faktor. Zahŕňa tvar zbrane, celkový vzhľad vzduchovky, kvalitu brunírovania či iné kozmetické faktory. Povrchová úprava závisí na osobnom vkuse a veríme tomu, že keď sa strelec so svojou vzduchovkou cíti pohodlne a dobre, bude strieľať s vyššou sebadôverou, čo by mohlo viesť k lepším výsledkom.

Kvalita spúšte – Vzduchovky sú vyrábané v rôznych cenových kategóriách. Citlivosť spúšte sa bude meniť v závislosti na cene zbrane, ako aj na účele zbrane. Väčšina vzduchoviek pre dospelých je z výroby nadstavená na približne 1 a pol kilogramu ťahu a môžu byť väčšinou upravené až do úrovne pol kilogramu. Ak však hľadáte vzduchovku s jemnejšou spúšťou, pozrite sa na súťažné zbrane, pri ktorých sa potrebný ťah pohybuje v úrovniach desiatok až stoviek gramov. Neočakávajte, že športová zbraň bude mať spúšť na úrovni tých závodných, lebo budete sklamaní. Často sa stáva, že si zákazníci kúpia športovú zbraň určenú pre bežnú streľbu, hubenie škodcov či lov, a následné ich používajú na súťažnú streľbu na terč. Vzduchovka síce môže byť na tejto súťaži použitá, no to neznamená, že bola za týmto účelom vyrobená. Stále je to športová puška a nie súťažná, takže nebude ponúkať možnosť súťažnej spúšte či pažby.

Sila vzduchoviek – Je dobrý nápad kúpiť si pružinovú vzduchovú zbraň so správnou úrovňou sily pre daný účel. Nie je dobrý nápad kúpiť si zbraň s oveľa väčšou silou ako potrebujete. Prečo? Pretože pri pružinových vzduchovkách platíte za vysokú silu vysokú cenu. Silná pružinová zbraň má takisto silný spätný ráz, takže budete potrebovať odolnejšiu optiku, ktorá samozrejme viac stojí. Silné pružinové zbrane sa takisto ťažko naťahujú a sú pri streľbe relatívne hlučné. Zvážte tieto problémy pri zvažovaní sily zbrane, ktorú potrebujete. Tieto skutočnosti však pri PCP vzduchovkách neplatia, keďže tieto majú minimálny spätný ráz a môžu používať akúkoľvek optiku.

Charakteristiky – Každý strelec má svoju predstavu o tom, čo by mala skvelá zbraň mať. Niektorí ľudia preferujú jemné drevo, iní môžu mať radi konkrétny tvar či štýl. Keď vyberáte vzduchovku, je vždy dôležité vedieť, čo od nej očakávate. Keď viete, aké charakteristiky sú pre vás dôležité, bude výber tej správnej zbrane jednoduchší.

Charakteristiky sa pri pružinových či plynových vzduchovkách sa líšia od charakteristík PCP zbraní. Typicky poskytujú vetrovky viac možností na výber, v porovnaní s ostatnými typmi vzduchoviek. Avšak každý typ zbrane poskytuje určité črty, z ktorých si môžete vyberať. Pružinové a plynové vzduchovky ponúkajú kalibre od .177 do .25, v závislosti na jednotlivých modeloch. Niektoré pružinové zbrane sú dostupné vo všetkých kalibroch, iné zase iba v jednom či dvoch. Niektoré ponúkajú bukovú či orechovú pažbu, iné môžu byť dostupné napríklad iba v bukovom prevedení. Niektoré zbrane sa nabíjajú zalomením hlavne, iné ponúkajú bočné či spodné pákové nabíjanie. Niektoré sú ťažšie, iné zase ľahšie.

PCP vzduchovky často ponúkajú rôzne rysy, ktoré sú pri ostatných typoch vzduchoviek nedostupné. Niektoré vetrovky majú možnosť nastaviteľnej sily streľby. PCP vzduchovky často majú viac silových úrovní, ako aj viacero typov pažieb. Celkovo nájdete medzi PCP viacero štýlov zbraní. Niektoré majú tradičný vzhľad, zatiaľ čo iné vyzerajú polovojensky. Bez ohľadu na to, aký typ zbrane si vyberiete, charakteristiky budú vždy hrať dôležitú úlohu pri výbere konkrétneho modelu.

Najsilnejšia vzduchovka na Slovensku?

Na Slovensku je maximálna povolená sila vzduchoviek 15J, pokiaľ má viac už sa predáva na zbrojný preukaz, do 15J sa predáva na občiansky preukaz. Na hranici povolenej sily je napríklad Hämmerli 900 Combo

vzduchovky ako vybrat

 

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

+421 48 41 25 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie