Späť

Meopta Meostar B1 10x50 recenzia / test

Počet zobrazení: 1912

Meopta Meostar B1 10x50 recenzia / test

Ďalekohľad Meopta Meostar B1 10x50 review

Prvotný dojem z Meopty je veľmi dobrý, zdá sa byť dosť podobný Swarovskému. Je jasné, že si dizajnéri vypožičali z tejto spoločnosti veľa riešení. Takže Meopta Meostar B1 je podobnej farby, s podobným zaostrovacím mechanizmom, v ktorom je umiestnené aj nastavovacie koliesko pre dioptrickú korekciu, čo je veľmi praktické, lebo obidve korekcie môžete vykonať len jedným prstom.

Bližší pohľad však odhalí, že nejde o tú istú kvalitu.

Letmý pohľad do okuláru odhalil, že pupily sú rovnako okrúhle, ale nie na úplne čiernom pozadí. Vo vnútri pupíl je viditeľná svetlejšia kružnica, a čo je horšie, sú dokonca tri. Nie sú príliš intenzívne, čo znamená, že objektív nestráca až toľko svetla, ale pre prípad, žeby Meopta mala konkurovať iným výrobcom, aj malá strata svetla by mohla byť rozhodujúca.

V prípade hlavných optických parametrov dosahuje Meopta celkom dobré výsledky v takých kategóriách ako koma, astigmácia, strata jasu, centrálna vinetácia, kolimácia. Sťažovať sa na kvalitu použitých materiálov, sa tiež nedá. Hranoly sú vyrobené z kvalitného báryového skla BaK-4, antireflexné multi nátery sú na všetkých povrchoch. Niet pochýb o kvalite týchto vrstiev, ale pri porovnaní so Swarovským, pri pohľade cez objektív ďalekohľadu rovnobežne s optickou osou, nemám ten dojem, že tam nie sú žiadne sklenené prvky.

Pri tejto triede ďalekohľadov má Meopta dosť nedostatkov. Patrí tam tiež chromatická aberácia, najmä na okraji poľa, kde táto odchýlka kumuluje v priečnej aj vertikálnej rovine. Pravdepodobne je to zapríčinené malými rozmermi ďalekohľadu a nepoužitím nízko disperzných skiel v optickej sústave. Druhým nedostatkom je dosť veľká geometrická deformácia po okraji poľa. Navyše by som očakával aj širšie zorné pole. Testovaný ďalekohľad dosiadol výsledok 77%, čo je len priemer v tejto kategórii.

Uhoľ zorného poľa bol 6,3°, presne ako uvádza výrobca. Je dosť slušný, ale výrazne nižší ako pri iných konkurentoch Meopty. Napr. Docter 10x50 Nobilemu má uhol zorného poľa 6,7° a Swarovski SCL 10x50 – 6,4°. V skutočnosti v tejto kategórii má len Minox zorné pole užšie ako Meopta.

Ak by som mal porovnať výsledky testov viacerých ďalekohľadov v tejto triede, tak by Meopta skončila pred Minoxom na 5. Mieste. Kladiem si otázku, či má Meopta vôbec šancu stať sa nejakým vážnym hráčom v tomto cenovom segmente. Myslím na kvalitu za takmer 1000eur. Rozhodne nemá šancu pri Fujinone, víťazovi, ktorý je zároveň lepší aj lacnejší. Znamená nejakú hrozbu pre Swarovskeho či Leicu? Ťažko to povedať jednoznačne. Meostar je síce dvakrát lacnejší, ale Leica i Swarovski sú výrazne lepšie ďalekohľady, podľa ich skóre v teste, ktoré dosiahli, ale aj vďaka nedostatkom Meopty, a významne aj vďaka ich značke, čo je tiež obrovským imaním.

Zdá sa preto, že Meopta osloví zákazníkov na úkor výrobcov ako Docter a Minox. Cena Meopty je rovnaká a získala aj rovnaké skóre, ale čo ju posúva pred Doctera je, že je menšia a ľahšia, a oproti Minox má rozhodne lepšie zorné pole.

Meopta MeoStar B1 10x50

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

0484 125 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Môžete nám dôverovať

terem saec

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info