Ďalekohľady
Ďalekohľady
...najväčší výber na Slovensku - v ponuke viac ako 600 overených a kvalitných ďalekohľadov
Poľovnícke ďalekohľady
Každému skúsenému poľovníkovi je známe, že pri love sa nemôže spoliehať len na svoju zbraň. K nevyhnutnému vybaveniu milovníka poľovania musí patriť aj kvalitný optický prístroj v podobe ďalekohľadu. Ako sa však zorientovať v širokom spektre ponúkaných poľovníckych ďalekohľadov a ako si vybrať ten najlepší a najvhodnejší? Každý poľovník má individuálne potreby a nároky, preto sa v tomto článku pokúsime vysvetliť základné informácie a priblížiť problematiku pri výbere tej správnej optiky.
Základné technické parametre ďalekohľadov
Nech už je značka a typ poľovníckeho ďalekohľadu hocijaká, vždy je pri popise uvedené číslo, napríklad 10x40. Čo však táto kombinácia čísel znamená? Prvé číslo, ktoré je vždy menšie udáva hodnotu zväčšenia obrazu. Pri ďalekohľade 10x25 bude obraz na ktorý sa pozeráte zväčšený desaťnásobne – pozorovaný objekt vzdialený 1000 metrov bude teda viditeľný ako zo 100-metrovej vzdialenosti. Druhé číslo v poradí udáva veľkosť priemeru predného objektívu v milimetroch. Číslo 40 teda znamená, že predný objektív má priemer 4 centimetre. Čím je toto číslo vyššie, tým je väčší priemer, čo vedie samozrejme aj k zvýšeniu hmotnosti samotného ďalekohľadu.
Hodnoty zväčšenia obrazu sú pri ďalekohľadoch rozličné, pre potreby poľovníkov sú však najčastejšie používané 7 až 10 násobné zväčšenia, ktoré majú najširšie využitie. Pri ďalekohľadoch s viac ako 10 násobným zväčšením je však potrebné mať statív, pretože aj pri najmenšom pohnutí ruky dochádza k nestabilite obrazu. Veľa kvalitnejších ďalekohľadov má preto aj špeciálny závit pre použitie statívu. Veľkosť objektívu zohráva tiež rozhodujúcu úlohu. Čím je objektív väčší, tým viac svetla pohlcuje a pozorovaný obraz je jasnejší. Táto skutočnosť zohráva rozhodujúcu úlohu pri výbere – pri skorých ranných alebo večerných poľovačkách za šera, je s narastajúcou veľkosťou objektívu obraz viac osvetlený. Ďalekohľady s menším objektívom sú preto váhovo ľahšie a vhodné na pozorovanie za dobrých svetelných podmienok, tie s väčším objektívom hmotnosťou ťažšie, ale vhodné aj na pozorovanie na zhoršených svetelných podmienok.
Optický výstup (okulár) udáva veľkosť výstupnej šošovky cez ktorú sa pozerá. Veľkosť optického výstupu sa dá jednoducho vypočítať vydelením veľkosti predného objektívu veľkosťou zväčšenia obrazu. Ďalekohľad typu 10x40 má teda veľkosť optického výstupu 4 milimetre. Čím je číslo vyššie, tým je videný obraz viac osvetlený. Pre bežné použitie je veľkosť optického výstupu 2,5 až 7 milimetrov, v závislosti od svetelných podmienok.
Relatívna svetelnosť vyjadruje jasnosť obrazu ktorý pozorovateľ vidí. V podstate sa vypočítava ako druhá mocnina veľkosti optického výstupu. Relatívna svetelnosť nie je však smerodajné číslo, veľmi veľa závisí aj od kvality použitých šošoviek.
Zorné pole je podstatný parameter, ktorý určuje kruhový priemer videného obrazu. Ide vlastne o veľkosti viditeľnej oblasti (zorného poľa), ktoré vidíte zo vzdialenosti 1000 metrov. Veľkosť zorného poľa závisí najmä od hodnoty zväčšenia obrazu – platí pravidlo, že s vyššou hodnotou zväčšenia obrazu klesá veľkosť zorného poľa. Samozrejme na veľkosť zorného poľa vplýva aj samotné technické prevedenie ďalekohľadu, drahšie a kvalitnejšie ďalekohľady ho majú často krát väčšie.
Prvky ďalekohľadu
Najdôležitejšie komponenty ďalekohľadu, ktoré určujú jeho kvalitu sú hranoly a šošovky. Hranol slúži na prevrátenie obrazu, bez hranolu by ste vlastne videli obraz hore nohami. Existujú 2 základné typy hranolov a to porro a roof. Porro hranoly sú spravidla väčšie a komplikovanejšie, ale poskytujú o niečo lepšie zorné pole a jasnosť obrazu. Ďalekohľady s roof hranolmi však sú menšie a kompaktnejšie. Na výrobu hranolov sú použité rôzne druhy optického skla, najčastejšie borosilikáty ako BK7, alebo kvalitnejší BAK4. Samozrejme platí že s vyššou kvalitou použitých hranolov rastie aj cena ďalekohľadu.
Šošovky sú najdrahšou časťou ďalekohľadu, ktorá určuje ostrosť a jasnosť obrazu. Rozhodujúcu úlohu pri šošovkách zohráva najmä povrchová úprava. Vďaka tejto chemickej úprave povrchu šošovky sa dosahuje lepšia priepustnosť sveta, čo zlepšuje kvalitu obrazu. Existujú 4 základné typy povrchovej úpravy:
Coated – jedna vrstva povrchovej úpravy aspoň na jednej šošovke.
Fully coated – jedna vrstva povrchovej úpravy na všetkých šošovkách.
Multi coated – viac vrstiev povrchovej úpravy aspoň na jednej šošovke.
Fully multi coated – viac vrstiev povrchovej úpravy na všetkých šošovkách.
Aj pri šošovkách platí, že so stúpajúcou kvalitou rastie aj cena. Čím viac majú šošovky povrchových vrstiev, tým kvalitnejší obraz poskytujú. Napríklad fully multi coated šošovky majú priepustnosť svetla až 95% - pozorovaný obraz bude mať veľmi vysokú kvalitu rozlíšenia.
Ostatné vlastnosti ďalekohľadov
Váha ďalekohľadu zohráva veľkú úlohu. Silný ďalekohľad s veľkým a ťažkým objektívom môže totiž vážiť až takmer 1 kilogram. Pri dlhotrvajúcom nosení to môže znamenať značnú záťaž pre krk. Takto ťažký ďalekohľad je preto vhodnejšie nosiť zavesený na pleci.
Odolnosť ďalekohľadu je ďalším dôležitým faktorom pri výbere. Odolný prístroj je vhodný najmä pre tých, ktorí majú „šťastie“ a často krát im ďalekohľad padne, alebo do niečoho pri rýchlej chôdzi narazí. Ako účinná ochrana slúži najmä hrubší gumový poťah, ktorý dokáže absorbovať aj pomerne silné nárazy a navyše je vďaka nemu ďalekohľad nešmykľavý.
Vodotesnosť by mal brať do úvahy každý poľovník. Keďže sa často krát loví v mokrom teréne alebo vlhkom počasí, je naozaj vhodné mať vodotesný ďalekohľad. Vodotesnosť sa dosahuje vyplnením vnútra ďalekohľadu dusíkom a následným nepriepustným uzavretím spojov. Vodotesné ďalekohľady majú navyše ďalšiu skvelú vlastnosť, ich šošovky sa totiž vďaka dusíkovej výplni nezahmlievajú.
Zhrnutie na záver
Či už ste v poľovaní začiatočník, alebo skúsený profesionál, mali by ste pred kúpou ďalekohľadu premyslieť na aké potreby ho budete využívať a ako kvalitný ďalekohľad potrebujete. Pri výbere poľovníckeho ďalekohľadu bude takmer vždy zohrávať určujúcu úlohu cena. Existuje veľa najrôznejších značiek a modelov, ale neustále platí pravidlo, že za málo peňazí nebudete mať tak kvalitné ďalekohľady. Ak si potrpíte na veľmi vysokú kvalitu obrazu, s vysokým rozlíšením detailov a dobrou jasnosťou, kúpa lacnejšieho ďalekohľadu nie vždy uspokojí vaše potreby.
Ďalekohľady | Poľovníctvo TEREM ®