Obuv poľovnícka
Kvalitná poľovnícka obuv aj do najnáročnejších podmienok
Tak ako ostatný tovar aj obuv je možné vrátiť alebo vymeniť v prípade, že vám nesadne veľkosť.
V našej ponuke nájdete kvalitné a overené modely poľovníckej obuvi.
Poľovnícka obuv
Pre každého náruživého poľovníka je nesmierne dôležitý výber správnej strelnej zbrane, munície, ale aj vhodného oblečenia do prírody. Pri dlhých poľovačkách, často krát v nedostupnom teréne alebo zlom, chladnom počasí, však netreba zabúdať na neoddeliteľnú a veľmi dôležitú súčasť správnej výbavy, ktorou je poľovnícka obuv. Najmä tejto súčasti výstroja venuje veľmi veľa ľudí nízku pozornosť, aj keď sa jedná o nevyhnutnú súčasť inventára každého skúseného, ale aj začínajucého poľovníka. Práve výber tej správnej poľovníckej obuvi zabezpečuje lovcovi aj pri dlhých a náročných poľovačkách v zlom teréne maximálny komfort pre chodidlá, ale čo je ešte dôležitejšie, efektívne chránia zdravie vašich nôh či už voči chladu, snehu, vlhkosti alebo mechanickému poškodeniu.
Výber správnych poľovníckych topánok
Ako si však vybrať tú správnu obuv na poľovačku? Ako prvú a najdôležitejšiu vec, ktorú treba mať na pamäti je, že kvalitnú ochranu a komfort poskytuje len poľovnícka obuv, ktorá je veľkosťou a tvarom vhodná práve pre vaše chodidlá. Správne vybratá obuv musí pasovať a byť pohodlná tak, aby vás v nej noha zo žiadnej strany netlačila, ale ani aby bola príliš voľná. Ak si vyberiete príliš tesnú obuv, vystavujete svoje nohy riziku vzniku oparov, infekcií alebo nedostatočnému prekrvovaniu. Ak je vybratá obuv naopak príliš voľná, chodidlo nie je pri chôdzi dostatočne stabilizované a hrozí riziko pádu, alebo vytknutia členku, čo by sa žiadnemu lovcovi pri poľovačke stať nemalo. Platí pravidlo, že pri správnej vybratej obuvi by ste mali môcť mierne pohnúť prstami na chodidle, čo zaisťuje správne prekrvenie prstov a eliminuje riziko vzniku úrazov nohy. Dôležitú úlohu zohráva aj samotná výška obuvi. Nižšia poľovnícka obuv má menšiu schopnosť stabilizácie členku a nohy, avšak je nevhodná do zamokreného alebo zasneženého terénu. Vysoká obuv poskytuje naopak lepšiu stabilizáciu pre členok a nohu, ale v prípade horúceho počasia môže byť značne nekomfortná.
Ďalší, nemenej dôležitý faktor pri výbere vhodnej poľovníckej obuvi je samotný materiál, z ktorého je obuv vyrobená. Keďže poľovačky prebiehajú v rozličných ročných obdobiach, treba sa prispôsobiť aktuálnym teplotným podmienkam. Práve chodidlá sú časťou tela, ktorá je tepelne najmenej zásobovaná a najviac náchylná na prechladnutie alebo omrzliny. V hrubej, nepremokavej zimnej obuvi by ste sa však počas teplých letných alebo jesenných dní istotne necítili pri poľovačke veľmi pohodlne. Takisto je nevhodné, až zdraviu nebezpečné, obuť si na zimnú poľovačku v zasneženom teréne nezateplenú, premokavú obuv. Je preto vhodné vedieť, z akého materiálu je obuv vyrobená a do akých prírodných, respektíve tepelných podmienok je určená. Polovnicka obuv je vyrábaná z prírodných materiálov ako je koža alebo syntetických materiálov, z ktorých najznámejšie sú Gore-Tex, rôzne druhy nylonu (Cordura) alebo termokaučuku. Kvalitné materiály zaručia tú právu kvalitu obuvi pre poľovníka.
Materiály na výrobu poľovníckej obuvi
Koža je prírodný, odolný a pomerne flexibilný materiál. Vyrábaná je zo širokej škály zvieracích koží, ktorá je následne upravovaná tak, aby mala vhodné vlastnosti, ktoré sa líšia podľa potrieb výrobku, na ktorý je určená. Kožené topánky sú elegantné, pohodlné a zvyčajne nepremokavé, ale pokiaľ nie sú dodatočne zateplené, neposkytujú silnú ochranu pred chladom. Koža je taktiež náchylná na mechanické alebo chemické poškodenie. Pre zachovanie jej kvalít je preto potrebné sa o koženú obuv po každej poľovačke dostatočne postarať. Dostupné sú najrôznejšie prípravky dodávajúce koži lesk, ochranu a odolnosť. Samostatnú kategóriu pri kožených materiáloch tvorí takzvaný nubuk. Nubuk je vlastne obyčajná koža, ktorá však obrúsením dostáva jedinečný vzhľad a textúru, veľmi podobnú zamatu. Tento materiál je odolný a veľmi príjemný na dotkyk, ale pri namočení nubuk stmavne (po vyschnutí sa mu vráti pôvodná farba) a tiež sa pomerne ľahko mechanicky poškodí, napríklad poškriabaním.
Gore- Tex je azda najznámejším, v teréne najviac prevereným materiálom. Bol vyvinutý už pred viac ako 40 rokmi, ihneď patentovaný rovnomennou firmou a získal si veľkú obľubu u všetkých, ktorí potrebujú spoľahlivú ochranu do každého počasia. Ide o špeciálny trojvrstvový materiál, používaný na výrobu obuvi a odevov do náročných podmienok. Prvá, vonkajšia vrstva je zvyčajne z polyesteru alebo iného odolného materiálu. Stredná vrstva je vyrobená z expandovaného teflónu (podobne ako teflónové panvice), vďaka ktorej ide o extrémne stabilný a odolný materiál, nehorľavý, vodeodolný a prakticky nezničiteľný. Tretia, vnútorná vrstva Gore-Texu je vytvorená z príjemného a mäkkého syntetického plastu, aby poskytovala maximálne pohodlie. Spojením týchto troch vrstiev vzniká unikátny materiál, vetruvzdorný, vodeodolný a zároveň vďaka mikropórom priepustný, aby mohla pokožka dýchať. Pri výrobe Gore-Texu sa vykonávajú až 3 kontroly, čo zaručuje bezchybnosť materiálu. Špičková kvalita tohto materiálu je dokázaná aj jeho používaním v takmer každom druhu kvalitnej poľovníckej obuvi.
Cordura je typ syntetickej tkaniny s veľmi širokým využitím. Vyrobená je najčastejšie z nylonu, s prímesou prírodných vlákien, napríklad bavlny, ktorá ju zmäkčuje a robí ju príjemnejšou na dotyk. Tento materiál bol vyvinutý v 70. rokoch v USA a vďaka svojím vlastnostiam bol spočiatku určený najmä pre potreby armády. Postupne sa však kvôli svojej vysokej odolnosti voči poškodeniu začal využívať aj na komerčné účely. V súčasnosti je to obľúbený materiál so širokým využitím, od výroby vojenského oblečenia, oblečenia pre motocyklistov alebo vysokokvalitnej, nepremokavej a takmer nezničiteľnej obuvi, ktorá je ale zároveň prievzdušná. V súčastnosti je tiež hojne využívaná pri výrobe kvalitnej poľovníckej obuvi.
Termokaučuk je polysyntetický materiál, získavaný v podobe latexu zo stromu kaučukovníka. Jeho následnou chemickou premenou, nazývanou vulkanizácia vzniká termokaučuk, ktorý má vylepšené vlastnosti. Ide o jeden z najviac používaných gumených materiálov, čomu vďačí svojou absolútnou vodeodolnosťou, pružnosťou a pevnosťou. Vďaka týmto vlastnostiam je používaný najčastejšie na výrobu podrážok pre poľovnícku obuv, ktoré musia pri love častokrát odolávať vysokej záťaži.