Späť

Ruger American recenzia

Počet zobrazení: 16011

Ruger American recenzia

Ruger American .30-06 test

Asi pred 4 mesiacmi som si, obhliadajúc sa po novej puške, kládol otázku, či je ešte reálne možné kúpiť kvalitnú čisto novú zbraň v kombinácii so slušnou variabilnou optikou,v rozumnej cene. V kontexte známych porekadiel „Čo je lacné neni vzácne" a „Nie som taký bohatý,aby som mohol kupovať lacné veci" (Henry Ford) som bol v tejto otázke skutočne pomerne skeptický.

Mojimi kľúčovými parametrami pri výbere zbrane boli presnosť, bezlícnicová pažba vzhľadom na univerzálnosť pre praváka aj ľaváka, plastová pažba, celková hmotnosť a silnejší kaliber. Prečo som sa zameral na presnosť, snáď medzi poľovníkmi a erudovanými strelcami ani nie je nutné bližšie zdôvodňovať. Čo sa týka bezlícnicovej pažby-sám som ľavák a z osobnej skúsenosti- často mi nesadli štandardné pažby s ľaváckou lícnicou. Kľúčovým faktorom pre výber plastovej pažby bola ľahká údržba, odolnosť, použitie pušky ako pracovnej zbrane, ktorá musí byť hlavne funkčná a vždy k dispozícii, pričom na jednom-dvoch škrabancoch navyše tak veľmi nezáleží. Celková hmotnosť bola dôležitá z hľadiska dlhších posliedok a predchádzajúcej negatívnej skúsenosti s „masívnou" drevenou celopažbou. Kritériom pre voľbu silnejšieho kalibra bol vybraný revír a jeho geografická charakteristika so zastúpením všetkých druhov zveri vrátane bohatej populácie vysokej zveri.

Parametrami pre výber optiky boli-optimálny pomer medzi kvalitou a cenou, vysoká svetelnosť puškohľadu-priemer objektívu 50 a vyššie, variabilná optika so svetelným bodom a celkové konštrukcia so schopnosťou optimálnej absorbcie vysokého spätného rázu pri kalibri .30-06 Springfield.

Po dlhšom hľadaní a rozhodovaní medzi viacerými kombináciami padla voľba na opakovaciu guľovnicu Ruger American v kalibri Springfield .30-06 v kombinácii s variabilným puškohľadom Delta Optical Titanium 2,5-15x56 HD SF.

Sturm,Ruger Inc.
Povedzme si úvodom pár slov o firme Sturm, Ruger Inc. & Co. častejšie označovaný len ako Ruger je americký výrobca zbraní s bohatou tradíciou siahajúcou do roku 1949. Firma bola originálne založená Alexandrom McCormick Sturmom & Williamom B. Rugerom v Southport, Connecticut. Jej bohaté produktové produktové portfólio tvoria poloautomatické zbrane, guľovnice, brokovnice, jednoranové guľovnice,poloautomatické pištole a revolvery.Jedná sa o dominantného výrobcu a lídra v kalibri .22LR v segmente pušiek a pištolí. Firma disponuje tromi výrobnými závodmi-Newport v New Hampshire, Prescott v Arizone & Mayodan v Severnej Karolíne.
Pri vývoji modelu Ruger American sa výrobca snažil vytvoriť univerzálnu opakovaciu guľovnicu, ktorá ponúkne maximálne užitkové vlastnosti pri zachovaní čo najpriaznivejšej ceny. Zároveň ostal Ruger verný svojej tradícii, že sa musí obrazne jednať o zbraň pripravenú na lov, hneď po jej vybalení z pôvodného obalu, bez nutnosti akýchkoľvek úprav, ladenia a pod. Z mojej skúsenosti môžem konštatovať, že zámer výrobcu sa podarilo na 100% splniť. K dosiahnutiu priaznivej ceny pri vývoji zbrane v najväčšej miere prispelo-využite princípov štíhlej výroby (Lean manufacturing) eliminujúcej zbytočné straty,insourcing výroby hlavní-prenesenie výroby hlavní od dodávateľov do materskej firmy za účelom redukcie nákladov a zvýšenia kontroly kvality, diverzifikácia výrobného procesu do viacerých výrobných buniek so špecializáciou výrobných špecialistov na viaceré montážne úkony. Celý proces výroby a kompletizácie Ruger American aktuálne prebieha v Newporte v americkom štáte New Hampshire.

ruger

Konštrukcia
Pozrime sa spolu na samotnú konštrukciu zbrane. Ako už bolo spomenuté jedná sa o opakovaciu guľovnicu, štandardné kalibre, s ktorými prišiel Ruger pre model American na trh sú .30-06,.308,.270 a .243. Moje konkrétne skúsenosti a recenzia sa zameriava na kaliber .30-06.

Hlaveň
Ako prvé výrazné pozitívum z hľadiska konštrukcie zbrane možno spomenúť kovanú hlaveň vysokej kvality. Presun výroby hlavní späť pod hlavičku Ruger bolo určite dobrým a pozitívnym krokom. Hlaveň je, čo sa týka uloženia, voľne ložená, čo umocňuje dosahovanú presnosť a minimalizuje celkový rozptyl.

Pažba
Ďalšou črtou, ktorú nemožno opomenúť je odstrekovaná plastová pažba, ktorú si výrobca konštruuje taktiež sám. Bez nadsázky často používanej v terminológii športových strelcov možno konštatovať, že sa jedná o kvalitnú ergonomickú pažbu s optimálnym rozložením, rozmermi a celkovým vnímaním pažby na prvý dotyk.

pazba

Pozitívny dojem z pažby umocňujú zdrsnenia a drážky v mieste úchopu na predpažbí a pištoľovej rukoväti. Ako už bolo spomenuté, jedná sa o bezlícnicovú pažbu s pištoľovou rukoväťou. Z hľadiska menších nedostatkov možno pažbe vytknúť pomerne ostrú hranu v mieste uloženia hlavne. Po uvedomení si tejto skutočnosti to však môžeme považovať za minimálny nedostatok.


pazba


Záver

Výrobca pri konštrukcii použil trojzubý záver do hlavne-chod záveru je pomerne hladký, nemožno ho porovnávať s chodom záveru guľovníc prémiových značiek, ale z hľadiska celkovej ceny sa jedná o optimálnu kvalitu. Špecifická konštrukcia záveru tiež zvyšuje celkovú bezpečnosť zbrane a redukuje celkový spatný ráz ,adekvátnym razantným uzatvorením expanzívnych výmetných plynov vznikajúcich pri vytlačení strely z ústia nábojnice k ústiu hlavne.


zaver

Zásobník

Pozrime sa bližšie na zásobník-výrobca použil plastovú konštrukciu zásobníka-zásobník je pomerne masívny s bočne sklopnou centrálnou pružinou-systém nie je zlý,ale na páskovanie nábojov resp. vyberanie nábojov pri vybíjaní, zvlášť na vyberanie posledného náboja zo zásobníka si treba zvyknúť a na začiatku to bude vyžadovať trošku viac trpezlivosti.


zasobnik

Poistka zbrane

Poistka zbrane je uložená na chrbte pažby s ľahkou dostupnosťou pomocou palca strelca. Jej efektívne dosiahnutie je samozrejme v značnej miere limitované telesnými proporciami, veľkosťou dlaní a dĺžkou prstou používateľa. Poistka je pomerne tichá, je možné ju aktivovať pri obtiahnutom závere zbrane. Ako veľké pozitívum možno hodnotiť osobitný indikátor obtiahnutého záveru, ktorý je indikovaný vysunutím dodatočného signalizačného piestika za špecifickým uložením záveru. Táto signalizácia je efektívna pre zistenie aktuálneho stavu zbrane a osadení náboja v nábojovej komore, v akomkoľvek momente bez akýchkoľvek problémov.

poistka

Spúšť
Spúšť modelu American je pomerne jemná. Výrobca ponúka možnosť doladenia spúšte v rozmedzí 1,36 kg až 2,27 kg. Doladenie spúšte je možné po demontáži plastovej pažby osadenej pomocou 2 fixačných skrutiek. Továrenske nastavenie spúšte sa pohybuje okolo hodnoty 1,81kg. Z môjho pohľadu bola spúšť adekvátne jemná už pri dodaní a jej akékoľvek ďalšie ladenie nebolo nutné. V spúšti modelu American je integrovaná ďalšia dodatočná poistka, zbraň je konštruovaná bez dodatočného napináčika.

spust

Montáž + mieridlá
Ruger dodáva model American s pripravenou základňou pre Weaver montáž, pre osadenie puškohľadu je nutné dodatočne inštalovať fixačné krúžky pre puškohľad. Súčasťou štandardnej dodávky modelu American nie sú otvorené optické mieridlá (muška,cieľnik), počíta sa automaticky s osadením vhodnej streleckej optiky-puškohľadu, kolimátora a pod.

montaz

Botka
Model American je štandardne dodávaný s osadenou gumenou botkou prepracovanej konštrukcie, ktorá adekvátne tlmí spätný ráz aj pri silnejšom kalibri. Celkovo môžem konštatovať, že spätný ráz zbrane je vzhľadom na konštrukciu, osadenú botku a systém záveru napriek celkovej ľahkosti zbrane pomerne malý aj pri použitom kalibri .30-06.

botka

Presnosť zbrane
S celkovou presnosťou zbrane a jej nastrelením neboli od začiatku žiadne problémy. Dosahovaná presnosť s použitím streliva GECO Express 30-06 10,7 gramu predstavuje rozptyl medzi jednotlivými ranami 5mm pri nastreľovaní na 100m čo sú skutočne úctihodné parametre. Vybraná ráž .30-06 v kombinácii s puškohľadom Delta Optical Titanium 2,5-15x56 HD SF umožňuje bezproblémový odlov zvery aj menšej telesnej konštrukcie na vzdialenosti 150,200 m a viac

Ruger American .30-06 Zhrnutie:
+ celková hmotnosť & ergonómia
+ kvalitná kovaná voľne ložená hlaveň
+ záver a indikácia obtiahnutého záveru
+ jemná spúšť
+ pomer cena/užitkové vlastnosti

-plastový zásobník + vyberanie nábojov
-univerzálna pažba pre všetkých užívateľov + vrchná hrana pažby

Záverečné zhrnutie
Model Ruger American predstavuje ideálnu kombináciu pre záujemcov hľadajúcich optimálny pomer medzi realizovanou investíciou a získanými užitkovými vlastnosťami. Jedná sa o skvelú ergonomickú presnú zbraň vhodnú do akéhokoľvek revíru a na dlhšie posliedky vďaka svojej hmotnosti a konštrukcii. Ide o kombináciu vhodnú tak pre pre začínajúcich poľovníkov, ako aj pre skúsených lovcov hľadajúcich pracovnú zbraň pre doplnenie svojho arzenálu.

 

 

Diskusia

(1 komentár)

Autor Jozef 2.12.2016 10:42:40

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

+421 48 41 25 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie