Späť

Flobertky

Počet zobrazení: 602

Flobertky

Flobertky - viac než len zbrane na streľbu
Čo sú Flobertky
Flobertka je malorážková zbraň, ktorá bola vyrobená podľa pôvodného dizajnu francúzskeho puškára Louise Nicolasa Floberta v 19. storočí. Tieto zbrane sú špecifické tým, že používajú náboje s nízkou výkonnosťou a majú malú ráž. Flobertka je palná zbraň, ktorá k streľbe využíva náboje s okrajovým zápalom typu Flobert.

Flobertky


Načo sú vhodné Flobertky
Flobertky sú zbrane, ktoré pre ich nízku výkonnosťou a obmedzený dosah, sú ideálne na tréningy v obmedzených alebo uzavretých priestoroch. Preto ich využívajú mnohí športoví strelci na tréning a zlepšenie svojej streleckej techniky. Flobertky sú tiež populárne pri plinkingu, čo je streľba na terče zábavného charakteru. Môžete si vychutnať streľbu zábavným spôsobom a zdokonaliť svoju presnosť.
Okrem toho sú flobertky vhodné aj na odstraňovanie škodcov. Ak máte problém so škodcami v záhrade alebo na farme, flobertka je efektívne a bezpečné riešenie. Ich nízka výkonnosť minimalizuje riziko poškodenia okolia, zatiaľ čo dosť silná na odstránenie škodcov.
Prečo sa volajú Flobertky
Louis Nicolas Auguste Flobert bol francúzsky puškár, vynálezca a priemyselník. Ako prvý prišiel na to, ako použiť náboj s okrajovým zápalom. Už od roku 1831 bolo vo Francúzsku patentovaných niekoľko konštrukcií nábojov podobného typu, ale tieto sa veľmi nerozšírili. Až vynálezca a puškár Flobert zdokonalil konštrukciu náboja s okrajovým zápalom tak, aby mohla byť komerčne využitá. Za tento typ náboja mu bol v roku 1849 udelený patent. Jeho konštrukcia je považovaná za určujúcu v ďalšom vývoji streliva tohto typu. Flobert spustil masovú výrobu týchto druhov zbraní a zaznamenal veľký komerčný úspech. Zaujímavosťou je, že Flobert produkoval zbrane komorované na náboj s okrajovým zápalom, ale strelivo do svojich zbraní nikdy nevyrábal.
Ako fungujú flobertky
Flobertky fungujú na princípe spätného rázu, ktorý vytvára pohyb záveru zbrane, čím sa zabezpečí odpálenie náboja. Pri stlačení spúšte dochádza k uvoľneniu úderníka, ktorý udrie do zápalnej zápalky v náboji. Táto zápalka iniciuje výbuch, ktorý vytvára plyn a tento vytlačí diabolku cez hlaveň. Kvôli ich nízkej energii sú diabolky vhodné len na krátke vzdialenosti a majú obmedzený prienik.
Aké náboje používajú flobertky?
Flobertov náboj mal sférickú strelu, ktorá mala dno s vytvarovaným okrajom. Tieto náboje neboli plnené strelným prachom, ale projektil bol vypudený z hlavne len energiou uvoľnenou prehorením tryskavej zlože. Tryskavá zlož bola umiestnená na dne nábojnice a plnila aj úlohu výmetnej náplne.
Spravidla ide o náboje s guľovou strelou. Náboje majú malú výbušnú silu, čo zaručuje nízka energia výstrelu. Diabolka umiestnená v nábojnici môže mať rôzne hmotnosti a tvar, čo ovplyvňuje jej presnosť a letové vlastnosti.
Energia strely je nižšia, ako pri malorážkovom strelive. Dosiahne cca 40J. Pred rokom 2021 boli zbrane upravované tak, aby vyhovovali legislativnym normám a výsledná energia týchto zbraní nesmela prekročiť 7,5J. Vzdialenosť streľby je nnajviac 20 – 25 metrov, ktorú dosahujú pušky.
Flobertové strelivo sa najčastejšie vyrába v ráži 4mm a 6mm, ale je možné sa stretnúť aj s rážou 9mm.

Flobertky

Flobertový náboj 4mm s okrajovým zápalom

1. V ráži 4mm si môžeme zvoliť medzi kratším nábojom, ktorý dosahuje energiu okolo 30J a dlhším nábojom s energiou okolo 40J.
2. V ráži 6mm si môžeme zvolit mezi guľatým a špicatým projektilom. Guľatý sa používa na terčovou streľbu, špicatý skôr na deštrukčnú a zábavnú streľbu. 6 mm náboj môže dosiahnuť hypotetickú energiu až 60J.
3. V ráži 9mm sú najväčšie možnosti voľby, takže okrem guľatého a špicatého náboja môžeme použiť aj brokový, ten sa hodí na lov drobných škodcov, či na zábavnú streľbu. Avšak 9mm strelivo sa ale príliš nepoužíva. Flobertiek v tejto ráži je málo, a náboje sú často nedostupné a drahé.
Druhy Flobertiek
Flobertky sa z hľadiska dĺžky delia na:
• Krátke –revolvery a pištole
Flobertový revolver – je menší než puška, preto sa s ním ľahšie zaobchádza. Oproti flobertoveej puške ponúka možnosť vystrieľať viac nábojov bez prebíjania. Vyrába sa typicky v ráži 4 mm alebo 6 mm. Flobertkový revolver ráže 6 mm má drážkovanú hlaveň, je teda o dosť presnejší ako kaliber 4 mm, ktorý sa vyrába bez drážkovanej hlavne. Medzi flobertkami je najpredávanejší.
Flobertová pištoľ – flobertová pištoľ má klasický zásobník na náboje.
• Dlhé – pušky
Flobertová puška – Dlhá flobertová puška je charakteristická vysokou presnosťou, je možné ňou strieľať aj na väčšie vzdialenosti (20 – 25 metrov). Čím má flobertová puška dlhšiu hlaveň, tým je zbraň presnejšia. Vyrába sa typicky v ráži 6 mm. Ráže 9 mm se dávnejšie používali na lovecké účely často ako kombinovaná zbraň, kde druhou hlavňou v hlavňovom zväzku bola guľová hlaveň s malou rážou. Sú typicky jednoranové alebo dvojranové.

 

Z hľadiska výstrelu sa Flobertky delia na:
• jednovýstrelové – náboj sa vkladá priamo do hlavne
• opakovacie – prebíja sa ručným pohybom záveru

Aj pri týchto zbranniach treba mať na pamäti bezpečnostné opatrenia pri manipulácii s flobertkou a ich nábojmi. Zbrane by mali byť skladované mimo dosahu detí a neoprávnených osôb a pri manipulácii s nimi by sa mali dodržiavať prísne pokyny výrobcu.
Pri kúpe týchto zbraní sa treba dodržiavať zákony a predpisy Slovenskej Republiky.

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

+421 48 41 25 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie