Poľovnícka obuv - starostlivosť o koženú obuv

Sprievodca starostlivosťou o poľovnícku koženú obuv

Zanietení poľovníci učite vedia, že kvalitná obuv nie je žiaden luxus. Je to nevyhnutnosť. Vačšina poľovníkov v podstate považuje topánky špičkovej kvality za investíciu. Ako pri akejkoľvek inej väčšej kúpe si však chcete byť istý,aby ste túto investíciu maximálne zužitkovali.Takže čistenie a starostlivosť o Vaše poľovnícke topánky by sa mala stať rovnako dôležitou samozrejmosťou podobne ako údržba a starostlivosť o Vaše strelné zbrane.

Pár kvalitných topánok môže kľudne cenovo konkurovať niektorým drahším položkám Vášho poľovníckeho vybavenia. Pokiaľ vynakladáte adekvátnu starostlivosť Vašej optike, elektronike a iným drahším súčastiam Vašej výbavy,mali by ste podobne postarať o Vaše topánky,aby ste ochránili svoju investíciu, ktorú ste už urobili príp. sa ešte len chystáte realizovať.
Pre všetky celokožené, koženo-textilné topánky existujú na trhu prípravky navrhnuté pre obnovu a revitalizáciu starších topánok resp. pridanie dodatočnej ochrannej vrstvy pre nové topánky.

Na začiatok by ste sa mali zamerať na umytie všetkej nečistoty a blata z povrchu Vašej obuvy. V prípade nevyhnutnosti môžete pre vyčistenie použiť aj jemnú kefku. Topánky vyutierajte a nechajte kompletne vyschnúť predtým ako budete pokračovať.

Pri starostlivosti o celokožené topánky máte možnosť použiť buď chemické konzervačné prípravky alebo prírodné olejové krémy. Pokým finálny efekt je ten istý-ošetrená koža s dokonalými vodeodolnými vlastnosťami-konečný vzhľad pri aplikácii oboch spomenutých prípravkov je diametrálne odlišný.

Prípravky s včelím voskom resp. na báze propolisu navracajú koži prírodné oleje. Po otvorení si určite všimnete,že tieto pasty sú dosť tvrdé. Môžeme dokonca uvažovať o použití sušiča na vlasy pre jemné prehriatie a ľahšiu aplikáciu. Jednou z ďalších možností je aplikácia prípravkou priamo rukami, čo umožňuje prienik tepla z rúk pri aplikácii do otvorených pórov kože a dodatočné zjemnenie krému pre lepšiu aplikáciu. Aplikujte krémy priamo na kožu topánok a následne ich nechajte vyschnúť pri izbovej teplote. Opäť môžete použiť sušič pre urýchlenie procesu schnutia po aplikácii prípravkov. Pre dlhšiu trvácnosť sa odporúča nanášať dve vrstvy prípravku.

Určite zaregistrujete stmavnutie kože topánok po použití takýchto prípravkov. Je to dôsledok prinavrátenia chýbajúcich prírodných olejov. Opakovaná aplikácia prípravkov je výhodnejšia,aby sme nevynechali žiadnu časť obuvi.Pri nosení ošetrených topánok postupne zaregistrujete,ako sa stávajú časom ľahšie – je to efekt postupného vyprchávania aplikovaných prípravkov. Práve z tohto hľadiska je pravidelná ročná aplikácia veľmi dôležitá. Taktiež si môžete všimnúť, že Vaše topánky po ošetrení lepšie odpudzujú vodu, ako predtým je to výhoda včelieho vosku podobne ako po navoskovaní Vášho auta.

Pokiaľ použijete prípravky na báze včelieho vosku pre topánky z brúsenej teľacej kože (nubuku) dôjde k významnej zmene ich vzhľadu a vyhladeniu brúsenia do celokoženého vzhľadu. Väčšina ľudí, ktorí si kupujú topánky z brúsenej ťeľacej kože uprednostňuje ich pôvodný vzhľad a pocit obutia špecifického „brúsenia", v tomto prípade je pre ich čistenie a konzerváciu vhodnejšie použiťprípravky na chemickej báze.

Pri ošetrení kombinovaných koženo-látkových topánok resp. kožených topánok v kombinácii s nylonom je lepšie použiť prípravky na chemickej báze, ktoré je možné aplikovať na celú topánku. To zaručí celkovú ochranu a maximálnu životnosť.
Pre Vašu bežnu vychádzkovú celokoženú obuv alebo lezecké topánky je Vaše konečné rozhodnutie na Vás. Obidva spomínané prípravky predĺžia celkovú životnosť Vašej obuvi. Vašu finálnu voľbu môže ovplyvniť aj preferovaný vzhľad. Pokiaľ sa Vám páči aktuálna farba Vašich topánok potom zrejme skôr siahnete po prípravkoch na chemickej báze. Pokiaľ Vám však nevadí ich tmavšia farba, potom môžete použiť krémy na prírodnej olejovej báze.

Akokoľvek predĺženie životnosti Vašej investície či už novej,alebo existujúcej použitím príslušných prípravkov určite dáva zmysel. Možno Vám popritom umožní investovať do Vašej ďalšej novej pušky, na čom určite nie je nič zlé.

 

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

+421 48 41 25 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie