8 pravidiel pri výbere poľovníckeho puškohľadu

Osem pravidiel pre výber poľovnej optiky

Skúste sa riadiť týmito jednoduchými pravidlami pri výbere puškohľadu a už nikdy nebudete sklamaný

Keď som bol v streľbe začiatočník, vybrať puškohľad na lov jeleňov bolo veľmi jednoduché. Ak ste nemali veľa peňazí, kúpili ste si Tactical. Ak ste boli bohatí, kúpili ste si Meoptu, Minox alebo Leupold. A ak ste mali naozaj veľa peňazí, kúpili ste si niečo z top triedy, ako napríklad Swarovski alebo Zeiss. V dnešnej dobe sa však dá výber optiky na zbraň prirovnať k snahe vybrať si jednu hviezdu z celého vesmíru. Preto sme pre vás spísali týchto osem pravidiel, ktoré vám pomôžu nájsť tú správnu optiku.

Pravidlo č. 1: Nekupujte optiku, pri ktorej zniete, ako by ste šušlali. Keďže značka Redfield kúpila značku Stith, toto už problém nebude.

Pravidlo č. 2: Na prvotriednu optiku nemusíte minúť extrémne veľa peňazí. Tie úplne najlepšie optiky (a aj najdrahšie) sú lepšie ako tie v nižšej cenovej kategórií, v cenách približne 200 – 300 €. Ale potrebujete ich? Samozrejme, že nie. V poslednom roku som používal optiky v tejto cenovej kategórií od značiek ako Meopta, Nikon, Bushnell či Barska, a nechápem, čo viac by ste mohli na zabíjanie úbohých zvierat potrebovať.

Pravidlo č. 3: Najviac preceňovaná charakteristika optiky je svetlosť. Svetlosť je dobrá, o tom nie je pochýb, ale na trhu nie je ani jedna optika, ktorá vám nedovolí strieľať od prvého až do posledného legálneho času strieľania. Ak by ste si chceli zadovážiť super-svetlú optiku a tieto časy niekedy trochu prekročiť, radšej si dopredu nacvičte vysvetlenie, ktoré poviete horárovi.

Pravidlo č. 4: Najdôležitejšia vlastnosť poľovníckeho puškohľadu je jeho pevnosť a odolnosť. Optika musí vydržať nárazy, pády, či akékoľvek iné vplyvy vyplývajúce z bežného používania, musí sa dať presne nastaviť a nemôže z nej nič vytekať. Chcete moju nomináciu na odolnú optiku? Bushnell Elite 4200. Za posledné roky som ju používal naozaj dosť a ešte nikdy sa mi nestalo, že by zlyhala. Naozaj odolné sú aj puškohľady Meopta Artemis.

Pravidlo č. 5: Druhou najdôležitejšou vlastnosťou puškohladu je jeho ostrosť - ostrosť obrazu. Musíte byť schopní odlíšiť tmavohnedého jeleňa od tmavohnedého pozadia.

Pravidlo č. 6: Vyhnite sa akýmkoľvek špeciálnym funkciám ak nieste ochotný mínať na dodatočné opravy, lebo inak na to nakoniec doplatíte. Ale to už viete: Čím komplexnejší je stroj, tým je pravdepodobnejšie, že sa pokazí. A väčšinou v tom najhoršom čase. Muprhy (so svojimi zákonmi) nikdy nespí. Zvyšujúca sa výbava takisto zvyšuje cenu čohokoľvek, čo kupujete, vrátane poľovnej optiky.

Pravidlo č. 7: Na lov jeleňov nepotrebujete puškohľady s nezmyselne veľkým priblížením. Všetko nad 10-násobné priblíženie je zbytočné a iba pridáva na hmotnosti, veľkosti a cene. Vojenskí strelci dokážu trafiť objekt veľkosti človeka zo vzdialenosti 1000 metrov za použitia 10-násobného priblíženia. Načo by ste teda vy potrebovali 16-násobné na to, aby ste zo 100 metrovej vzdialenosti trafili jeleňa? Ak lovíte z kríkov, niečo ako 1- až 4-násobné priblíženie bude pre vás najlepšie. Pre bežné použitie je ťažké nájsť niečo lepšie ako populárne 3- až 9-násobné priblíženie.

Pravidlo č. 8: Lesk patrí na kabelky, nie na optiku. Kedysi som používal lesklé puškohľady, no to bolo predtým, ako začali firmy vyrábať tie matné. Ak čokoľvek vraví jeleňovi „Utekaj o svoj život!", tak to bude práve slnečné svetlo odrazené od optiky či samotnej zbrane.

V skratke: nakloňte sa k matným, jednoducho vyrobeným, ostrým, extrémne odolným, nie príliš jasným puškohľadom s 3- až 9-násobným priblížením za rozumnú cenu, a vaše oči budú dobre pripravené na túto sezónu, ako aj na mnohé ďalšie v budúcnosti.

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

+421 48 41 25 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie