Späť

Karambit

Počet zobrazení: 1826

Karambity nože

Karambit (v jazyku Minangkabau: kurambik alebo karambiak) pochádza z juhovýchodnej Ázie a je to malý zahnutý nôž pripomínajúci mačací pazúr.

Medzi ľuďmi západnej Sumatry, z kade karambit pochádzy, sa hovorí, že bol vyrobený podľa pazúra veľkej mačky. Ako u väčšiny zbraní v tomto regióne, to bol pôvodne poľnohospodársky nástroj, ktorý slúžil na vyhrabávanie koreňov a na zber ryže. Keď začal slúžiť ako zbraň, čepeľ sa maximálne ohla. Prostredníctvom indonézskej obchodnej siete a blízkosti susedných krajín sa nakoniec karambit rozšíril do terajšej Kambodže, Laosu, Malajzii, Mjanmarska, Thajska a Filipín.

Kultúrne bol karambit predmet, ktorým sa na Jáve pohŕdalo, pretože historicky to bola zbraň roľníkov oproti kesatrii, s ktorou dostávali výcvik tí zámožnejší ľudia. Európske zdroje hovoria, že vojaci v Indonézii boli vyzbrojení dýkami so zvlnenou čepeľou, ktorú mali upevnenú na páse, alebo chrbte a kopiou v ruke, kým karambit bol v boji používaný ako tá posledná možnosť, keď už boli ostatné zbrane postrácané v boji. Ale karambit bol populárny medzi ženami, ktoré ho nosili vo vlasoch, a tak ho mohli použiť pri sebaobrane. Dokonca aj dnes ho Silati považujú za ženskú zbraň. Známy bojovníci Bugis zo Sulawesi boli známi používaním karambitu. Dnes je karambit jednou z hlavných zbraní silatov a na Filipínach sa rovnako používa aj v bojovom umení.

Naoko sa karambit podobá Džambiji (nôž podobný dýke), ale nemajú nič spoločné. Džambija bola od počiatku používaná ako zbraň a bola symbolom postavenia človeka v spoločnosti, často ju vyrábali vyučený remeselníci a klenotníci a pri výrobe používali drahé kamene a kovy. Zatiaľ čo karambit bol a stále aj zostáva bez zdobenia a bežný farmár ho vymyslel a používal na prácu.

Karambit sa drží čepeľou smerom dole zo spodnej časti dlane, zakrivenou časťou smerom dopredu avšak občas aj dozadu. Aj keď sa karambit používal predovšetkým pri sekaní alebo na zahákovanie pohybu, karambit s kovovým kruhom na prste slúžil aj na udretie protivníka  týmto kruhom. Niektoré sú navrhnuté pre príklepový pohyb (pohyb kladiva). Táto flexibilita použitia robí karambit takým užitočným pri sebaobrane. Kruh okolo prsta sťažuje protivníkovi odzbrojenie a umožňuje majiteľovi rôzne manévrovanie s nožom bez toho, aby ho stratil.

Moderná západná interpretácia karambitu je veľmi vzdialená tomu pôvodnému, poľnohospodárskemu nástroju. Môže mať pohyblivé čepele, ktoré sú veľmi kvalitné, vyrobené z drahých materiálov a sú všeobecne väčšie, s dostatkom miesta aj na väčšie ruky.

Na západe nedávno zistili, že karambit je vhodný aj pri sebaobrane. Väčšina nožov, ktoré boli vyrobené na západe sa používajú ako zbrane a základom pre ich výrobu bol malý druh filipínskeho noža, ktorý mal krátku čepeľ a a kovový kruh pre prst. Oba nože s pevnými (dvojsečnými) a s pohyblivými (jednosečnými) čepeľami vyrába celý rad výrobcov.

Okrem klasických karambitov sa stali veľmi populárnymi aj repliky karambitov z hry CS:GO pričom najpredávanejšie CSGO nože sú karambit fadekarambit doppler

Oficiálna stránka CSGO

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

0484 125 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Môžete nám dôverovať

terem saec

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info