Späť

Kaser - slzný obranný sprej - ako vybrať a rozdelenie

Počet zobrazení: 31217

Kaser - slzný obranný sprej - ako vybrať a rozdelenie

Kasery a obranné spreje, ktorý je vhodný na osobnú obranu a ktorý do lesa?

Kasery a slzné spreje sú jednými z najúčinnejších prostriedkov určenými k obrane pri napadnutí útočníkom alebo zvieraťom. Majú malé rozmery, sú dobre prenosné a jednoduchým použitím dokážu zastaviť útočníka, pričom mu nespôsobia žiadne trvalé zdravotné následky.

Účinné látky v kaseroch

V súčasnosti sú na trhu dostupné kasery a obranné spreje s nasledovnými účinnými látkami:

CS (orthochlórbenzalmalotrinil)

CN (alfa-chlóracatafenón)

OC (Oleoresin Capsicum)

CR (Dibenzo-Oxazepin)

Široký výber kaserov nájdete aj u nás v eshope:

kaser

Z hľadiska ich účinnosti je potrebné pripomenúť, že chemické látky CS, CN, CR sú syntetické chemické dráždivé látky, ktoré pôsobia na sliznicu, dýchaciu a nervovú sústavu. Pri sprejoch s CN a CS náplňou nie je zastavovací účinok okamžitý, ale nastáva až po niekoľkých sekundách, (oneskorenie trvá zvyčajne 5-20sek.). Taktiež je obmedzená aj ich účinnosť, pretože pri zvýšenom prahu citlivosti agresora na bolesť (pričom prah citlivosti na bolesť môže byť zvýšený aj užitím alkoholu, drogy, alebo liekov a dokonca i adrenalínom) použitie tohto druhu spreja ho nezastaví, dokonca môže u neho vyvolať ešte väčšiu agresivitu. Účinná látka OC je prírodný olejový výťažok z čili papričiek a zastavovací účinok je takmer okamžitý.

Chemická látka CS spôsobuje sčervenanie a bolesť očí spolu s rozostretým videním.

Chemická látka CN spôsobuje silné dráždenie až pálenie očí a mierny až ťažký zápal spojiviek. Taktiež spôsobuje pálenie v nose a na sliznici dýchacích ciest a na hrudi spôsobuje pocit zovretia až dusenia. Postihnuté miesto na koži je podráždené a opuchnuté, začervenané, a v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj vyrážky.

Látka CR (niekedy aj CP) je silnejšia, ale menej toxická syntetická chemická látka a jej účinok môže byť zvýšený i samotnou koncentráciou roztoku v spreji, ale i teplotou a vlhkosťou prostredia. Zastavovací účinok je takmer okamžitý (trvá asi 2sek.) a účinnosť trvá min. 15 až 30 minút. Po zasiahnutí látkou postihnutý trpí pálivou bolesťou v oblasti dýchacích ciest, hlavy a očí. Tento druh chemickej látky je vhodný i na obranu proti zvieratám, dokonca i medveďom a jej účinok je dostatočný i na osoby pod vplyvom alkoholu alebo drogy. Účinnosť CR látky v koncentrácii 0,1% sa rovná účinku 30% roztoku látky OC.

Látka OC je prírodným netoxickým výťažkom kajenského korenia – čili papričiek, ktorý má po zasiahnutí takmer okamžitý zastavovací účinok a spôsobuje silné slzenie očí, silné pálenie v oblasti dýchacích ciest, dráždivý kašeľ, pocit dusenia, a aj pálenie zasiahnutej pokožky. Okamžité zastavovacie účinky zneškodnia i agresora so zvýšeným prahom citlivosti na bolesť. Zastavovacie účinky trvajú dlhšie ako 20 minút a tým poskytnú potrebný čas na útek pred agresorom.

PEPPER spreje ( s pálivou látkou OC) existujú v rôznych koncentráciách a líšia sa aj spôsobom vystrekovania látky zo spreju. Paprikové obranné spreje sú na trhu v koncentrácii od 1% do 18%. Avšak najlepšou metódou na určenie účinnosti pálivej látky v spreji je zistenie jej teplotnej hodnoty, ktorá sa meria v jednotkách Scoville (SHU). Napr. bežná paprika má nulovú hodnotu, a naopak papriky Habanero majú hodnotu približne 200 000 až 300 000 jednotiek. Takže nákup OC sprejov z hľadiska koncentrácie napr. 18% je v poriadku, ale dôležitejšou informáciou je hodnota tepelného stupňa (SHU), ktorá môže byť v rozmedzí od 1000 do 3 000 000 jednotiek.

Na trhu sú dostupné aj špeciálne vyrobené obranné spreje proti medveďom, ktoré majú zvyčajne väčší objem (min. 225g) a účinnou zložkou v spreji je buď samotný Capsicum (OC látka – olejový výťažok z čili papričiek), alebo aj koncentrát zlúčeniny látky Capsicumu a Oxazepinu. Dosah týchto sprejov je minimálne 7,5m a pri striekaní musí vytvoriť ochrannú clonu s dobou striekania aspoň 6 sekúnd.

Ako postupovať pri výbere obranného spreja OC?

Ako už z uvedených informácií vyplýva najvhodnejším a najhumánnejším osobným obranným sprejom z hľadiska zastavovacieho účinku je sprej s prírodnou látkou OC z výťažkov kayenského korenia – čili papričiek, ktoré okamžite účinkujú ako na ľudí, tak i na zvieratá, psi a medvede. Pri nákupe týchto sprejov je dôležitá informácia o koncentrácii pálivej látky v spreji, ale i jej tepelná hodnota. Potom je pri nákupe dôležité aj správny výber typu rozprašovača – dýzy (spôsobu vystrekovania) a samozrejme aj objem - veľkosť spreja.

Výber podľa druhu dýzy – spôsobu rozprašovania účinnej látky

Informáciu o type rozprašovača je dôležité vedieť z dôvodu samotného použitia spreja. A to aj vzhľadom na samotné mýty ohľadne ich použitia pri protivetre. Na trhu sú dostupné dva hlavné spôsoby rozprašovania látky, a to buď vo forme prúdu „JET“ – „STREAM“ alebo vo forme hmly „FOG“.

Prúdová dýza JET funguje podobne ako detská vodná pištoľ. Veľké množstvo obrannej látky sa vystrekne v krátkom čase vo forme prúdu z malého otvoru rozprašovača.

Výhodou je použitie spreja aj na väčšiu vzdialenosť 5-6m (v závislosti na veľkosti nádoby), a tým použiť tento sprej na väčšiu vzdialenosť, a tým udržať útočníka v bezpečnom odstupe od Vás. Ďalšou výhodou tejto dýzy je aj možnosť selektívneho výberu agresora i v malej skupine ľudí. V krajnej situácii je možné sprej s touto dýzou použiť aj v uzavretom priestore – interiéri, pretože prúd je zložený z ťažkých kvapôčok, ktoré sa nerozplynú ihneď v priestore. Ale po použití obranného spreja v interiéri je nutné tento priestor čo najskôr opustiť.

Nevýhodou sú jeho nároky na presnosť zásahu, ktoré môžu byť v dôsledku vypätých situácií dosť zložité. Keďže táto dýza si vyžaduje vo veľmi krátkom čase vystreknúť z nádoby veľké množstvo látky, tak i nádoba sa vyprázdni vo veľmi krátkom čase. Keďže forma prúdu nevytvára žiadnu bariéru medzi agresorom a Vami, presný zásah do tváre je potrebný, aby bola látka účinná. Tento druh dýzy nie je vôbec vhodný pre použitie proti psom a iným zvieratám, a to hlavne z dôvodu presnosti zamierenia a vystreknutia.

Vo forme hmly FOG sa látka vystrekne zo spreja podobne ako pri laku na vlasy alebo deodorante, a zostane rozptýlený vo vzduchu až 30 sekúnd.

Výhodou tejto dýzy je, že sa látka rozptýli v priestore v širokom kruhovom kuželi bez nutnosti presného mierenia na agresora. Pri tomto spôsobe stačí, aby útočník len prebehol cez zasiahnutý priestor a tak sa vystavil účinkom látky, ktoré ho zastavia.

Hlavnou nevýhodou je malá vzdialenosť medzi Vami a agresorom do 4m (v závislosti od objemu náplne) a táto dýza je úplne nevhodná na použitie v uzavretých priestoroch – interiéri. Pri použití v exteriéri je potrebné byť opäť opatrný na smer vetra, aby látka neparalyzovala aj Vás. Doporučenou stratégiou pri použití tejto dýzy je útek za súčasného striekania zastavovacej látky za seba, a to bez väčšieho mierenia. (Pretože forma hmly je tvorená malými jemnými kvapkami, ktoré vo vzduchu zostávajú rozptýlené dlhší čas, počas ktorého je vytvorená zastavovacia bariéra medzi Vami a útočníkom. Ten pokiaľ pokračuje v útoku na vás musí cez túto bariéru prebehnúť, pričom zastavovací účinok spôsobí už len preniknutie účinnej látky ku pokožke agresora. Táto dýza je najvhodnejšia aj proti psom a iným zvieratám.

Ďalší druh dýzy môže byť s gélovou alebo penovou disperziou, ktoré sú podobné prúdovej dýze.

Ich výhody sú, že gél alebo pena je vhodná aj pri veternom alebo daždivom počasí. Tak isto ako pri prúdovej dýze je možnosť aj selektívneho výberu agresora v skupine ľudí, ale jej najdôležitejšou výhodou je ich relatívne bezpečné použitie i v interiéri, pretože pri aplikácii pomocou tejto dýzy má účinná látka len minimálnu prchavosť vo vzduchu.

Nevýhodou je ich náročnosť na presnosť mierenia a zásah účinnej látky priamo do tváre útočníka.

Niektorý výrobcovia pridávajú k účinnej látke aj UV farbivo, ktoré napomáha polícii pri identifikácii podozrivého útoční po jeho zasiahnutí.

Výber podľa veľkosti – objemu nádoby

Malý obranný sprej je vhodný na každodenné nosenie a dobre sa schová i v dlani (pre osoby so silnejšími prstami nie je ale príliš vhodný), ale má menší dosah a aj dobu striekania.

Veľký obranný sprej má veľký dosah vystreknutia, môže sa použiť viac krát, dobre sa drží a taktiež je aj lepšia manipulácia s ním. Nevýhodou veľkých obranných sprejov je ich veľký objem a horšia prenosnosť spreja ako aj jeho viditeľnosť.

Na trhu existujú aj rôzne zbrane, ktoré sú buď len s náplňou s účinnou obrannou látkou, alebo sú kombinované zbrane s obranným sprejom a strelivom alebo elektrickým paralyzátorom. Samozrejme, že samotná aplikácia obrannej účinnej látky pomocou zbrane zvyšuje dosah vystreknutia látky a samozrejme aj presnosť zásahu.

 

Čo je potrebné si uvedomiť pred kúpou kasera?

V prvom rade je potrebné si dobre rozmyslieť odpovede na štyri nasledovné otázky:

  1. Proti akému typu útočníka má byť určený? (Akú účinnú látku si vybrať?)

(útočník, podnapitá osoba, zviera – pes, medveď atď.)

  1. Pri akej situácii predpokladáte použiť obranný sprej? (Akú dýzu zvoliť?)

(Otvorený alebo uzavretý priestor, exteriér / interiér.)

  1. Na akú vzdialenosť má mať obranný sprej zastavovací účinok? (Akú dýzu zvoliť?)

(použitie na blízko, presne selektívne zasiahnuť agresora v skupine ľudí, alebo vo väčšej vzdialenosti proti jednému útočníkovi).

  1. Aký objem náplne, veľkosť spreja budete potrebovať?

( aj z hľadiska prenosnosti spreja, ale aj z hľadiska použitia, či na jednorazové alebo na viacnásobné použitie).

Ako kaser použiť?

Každý obranný sprej má poistku proti samovoľnému stlačeniu alebo vypusteniu účinnej látky do vzduchu. Po kúpe kasera je žiaduce z hľadiska jeho použitia v krízovej situácii si najprv natrénovať manipuláciu s ním. Jeho rýchle vytiahnutie z miesta, kde ho plánujete nosiť a i jeho rýchle odistenie. Tiež je vhodné si vyskúšať aj samotné použitie kasera i s namierením na terč, a to bez stresu, ktorý samozrejme nastáva hlavne vo vypätých situáciách.

V kritickej situácii sa snažte sprejom vždy mieriť na tvár útočníka a hlavne do oblasti jeho očí. Pri použití proti psovi mierite na jeho hlavu, alebo aspoň rozptýlte sprej do výšky jeho hlavy. Pri použití držte sprej v natiahnutej ruke, čo najďalej od svojej tvári a pokiaľ je to možné, pri striekaní ustupujte smerom dozadu. Opatrný buďte hlavne pri protivetre, aby ste sprejom neparalyzovali aj samých seba.

Najpredávanejšie u nás sú:

sprej proti psom

CR Extrem Power 50 ml

Ako správne použiť kaser - obranný sprej si pozrite vo videu:

 

kl. slová: slzný sprej účinky, sprej na obranu, kaser zloženie, kaser účinky, obranné spreje, sprej na medvede slzný sprej

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

+421 48 41 25 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie