Späť

Rebélia na Rýne

Počet zobrazení: 2737

Rebélia na Rýne

Novela poľovníckeho zákona v Nordhein- Westfalen

Situácia v poľovníckej oblasti je v každej krajine Európskej únie špecifická. Avšak mnohých čitateľov poľovníkov i nepoľovníkov určite zaujme reakcia nemeckých poľovníkov a hospodárov na plánované zmeny v novele poľovníckeho zákona. Na danú situáciu ma upozornil náš nemecký poľovnícky hosť Hendrik Flaig, ktorý sa demonštrácie poľovníkov a hospodárov proti zmenám v poľovníckom zákone v prospech ekológie osobne zúčastnil. Dávam do pozornosti všetkým čitateľom úryvok článku uverejnený v nemeckom časopise PIRSCH. Verím, že vás nadšenie nemeckých poľovníkov bojovať za správnu vec a  postaviť sa politike štátu otvorene presvedčí o tom, že sa oplatí spojiť sa v dobrej veci a bojovať za spravodlivé postoje oboch strán v prospech udržania rovnováhy medzi politikou od stola a politikou priamo v prírode. Ponúkam vám preklad úryvku.

Pod protestnými nápismi „Ruky preč od poľovníckeho zákona", „Koniec so zákazmi" tiahne sa 15 000 poľovníčok a poľovníkov spoločne s ostatnými hospodármi k nordhein-westfálskemu krajinskému úradu. PIRSCH bol naživo na mieste pri nekonečne dlhej poľovníckej demonštrácií.

Düsseldorfské nábrežie rieky Rýn sa 18. marca zafarbilo na oranžovo! Keď sme prechádzali mostom, upriamili sme svoje oči a síce: už skoro ráno tisíce poľovníčok a poľovníkov ako aj iní hospodári sa zhromaždili spoločne na mieste konania. Zo stoviek autobusov vystupovali ďalší na Hornokasselskej rýnskej lúke, ktorá bola dohodnutým miesto konania veľkej plánovanej demonštrácie. Všetci nosili sýtočervené- oranžové bundy , vesty a čiapky. Všetci prišli z dôvodu ich nespokojnosti voči plánovanému „ekologickému poľovníckemu zákonu" urobiť správnu vec. Hlasne zneli lesné roky a poľovnícke piesne. Podporu získali nordhein-westfálski poľovníci aj z ostatných spolkových krajín: Niektoré skupiny v autobusoch boli na mieste už v noci, napríklad zo spolkových krajín Schleswig- Holsteinsko, Turnísko alebo Branderburgsko, aby prejavili vzájomnú solidaritu.

Samostatne pricestovali aj poľovníčky a poľovníci z Holandska, ktorí chceli prejaviť solidaritu a podporu svojím kolegom a hrdo niesli vztýčené vlajky. Priveľmi dobre vedia, čo to znamená, keď sa ukrajuje z poľovníckych zákonov. Preto sú tu aj Angličania!
Podpora sa stupňuje. Okolie okolo ministra životného prostredia Johannesa Remmla nechce znášať navrhnuté paradigmatické zmeny v poľovníckom zákone pre poľovníkov v oblasti rieky Rýn a Rúh, už vôbec nesúhlasia s mnohými zákazmi, obmedzeniami a zásadnými povinnosťami v návrhu ekologického oblastného poľovníckeho zákona. My demonštrujeme proti zakrádajúcemu sa vyvlastňovaniu v prospech štátu, za to sa vyslovilo zopár mladých poľovníkov. Ako je možné vyznať sa v prírode, keď nám v tom neustále bránia zákony! Viacerí poľovníci zo zástupu demonštrujúcich prehlásili: Zelení sú menšinou v našej krajine a vodia nás za nos. To si nesmieme nechať ujsť!
Aj napriek všetkým nepríjemnostiam prišli vyjadriť svoj názor odporcovia ekologického poľovníckeho zákona. Teší ma predovšetkým veľká súdržnosť medzi nami poľovníkmi. Protestný vlak sa medzitým dal do pohybu. Cieľ: Düsseldorfský krajinský úrad. Oba smery cez most nad Rýnom sú kompletne upchaté. Keď prví poľovníci a hospodári dorazili na miesto stretnutia pre krajinským úradom, nachádza sa koniec protestného vlaku ešte vždy za mostom cez Rýn. Oranžovo sfarbené more poľovníkov je na konci vzdialené ešte asi 3 kilometre.
Pred budovou krajinského úradu je postavené veľké pódium. Prezident LJV- Krajinského poľovníckeho spolku Ralph Müller- Schallenberg stojí ako prvý pri mikrofóne. Pripomína a zdôrazňuje, že tento zákon je namierený proti poľovníctvu, poľovníkom a proti samotnému životu na vidieku. Zástupcovia mnohých partnerských spoločností ako sú majitelia lesov alebo rybári stoja s ním spoločne na pódiu. Prizvukujú, že od ministra Remmla počúvajú vždy len, že v poľovníctve sa treba mať vždy na pozore. V mene prezidenta zmýšľa aj spoločnosť a môžem vám tvrdiť, že rozumná spoločnosť sú všetci, ktorí sú dnes tu a nikde inde spojení v správnej veci. Hlasite je počuť obrovský aplauz a zvuky lesných rohov.
Nasledovalo množstvo politických prejavov medzi zúčastnenými politickými stranami SPD a CDU, ktoré obhajovali novelu zákona avšak nestretli sa s pochopením u poľovníkov. Zostavovatelia novely poľovníckeho zákona sa na pódiu neukázali...(In: PIRSCH, Jens Dittrich,8/2015)

Preložila z nemeckého originálu a spracovala Mgr. Veronika Pacoltová

Objednať si môžete cez eshop alebo telefonicky

0903 477 007

+421 48 41 25 109

luba@polovnictvoterem.sk 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie